Pavasariniai darbai laukuose: šaknų sistemos formavimas

Pavasaris yra metas, kai augalai pradeda aktyvią vegetaciją. Stipri šaknų sistema yra sveiko augimo ir gero derliaus potencialo pagrindas. Sužinokite, kaip aprūpinti augalus reikalingomis maistinėmis medžiagomis, tokiomis kaip fosforas, azotas, aminorūgštys ir humusinės medžiagos, kad būtų skatinamas augimas ir apsaugota nuo nepalankių sąlygų.

Dalytis apie:

Pavasaris ūkininkams – tai laikas, kai augalai pradeda aktyvią vegetaciją po žiemos ramybės. Šiuo laikotarpiu labai svarbu suteikti augalams reikalingas maisto medžiagas, kad jie galėtų sėkmingai atsigauti po žiemos, pradėti greitai augti ir formuoti stiprias šaknis. Po žiemos pirmas augalo darbas – užauginti šaknis, nes po to bus sekantys vystymosi tarpsniai ir šaknų sistema vystysis lėčiau.

Pavasarinis augalų gaivinimas ir šaknų vystymasis yra svarbūs procesai, užtikrinantys gerą derlių ir sveikus augalus viso sezono metu (pav. 1).

pav.1. Sklandus naujų šaknų augimas užtikrina gerą maisto medžiagų įsisavinimą ir stiprų pasėlį.
pav.1. Sklandus naujų šaknų augimas užtikrina gerą maisto medžiagų įsisavinimą ir stiprų pasėlį.

Rovensa Next rekomenduoja, prasidėjus vegetacijai naudoti Ruter AA 2 l/ha kartu su Humistar 2 l/ha. Tai bus stipri pradžia augalams pavasarį, užtikrinanti gerą jų augimą ir vystymąsi.

Kodėl tai geriausias pasirinkimas?

Ruter AA – tai lapų trąšos, kurios skirtos pradiniams augalų augimo tarpsniams. Jame gausu amino rūgščių, azoto, fosforo ir mikroelementų, kurie yra 100% chelatizuoti. Veikia augalus ir per lapus ir per šaknis.

Humistar – huminių ir fulvo rūgščių produktas, skirtas dirvožemio būklės pagerinimui. Dėl didelio huminių rūgščių kiekio Humistar neleidžia greitai išgarinti vandens, pagerina maisto medžiagų įsisavinamumą ir didina dirvožemio gyvybingumą.

1. Fosforas – pagrindinis elementas šaknų formavimui

Pavasarį augalams reikalingas fosforas, nes jis yra esminė maisto medžiaga, atsakinga už šaknų sistemos vystymąsi. Fosforas padeda augalams greičiau įsišaknyti ir pradėti augti. Tai ypač svarbu po žiemos, kai rudeninės šaknys lieka tik kaip laikančiosios, o mitybai reikalingos naujos. Fosforas taip pat gerina šaknų gebėjimą pasisavinti kitas maistines medžiagas, kaip azotas ir kalis, todėl jį galima laikyti pagrindiniu elementu, užtikrinančiu sėkmingą augimo pradžią. Fosforo purškimas per lapus ar kartu su KAS trąšomis, užtikrina greitesnį jo įsisavinimą ir geresnį augalų regeneravimą.

Fosforo trūkumą paprastai signalizuoja violetinė lapų spalva (pav.2). Augalas tuo metu jaučia P trūkumą. Nors žieminiai pasėliai ir buvo patręšti rudenį NPK trąšomis, tačiau dėl šalto dirvožemio ir mažai aktyvių šaknų  augalai šio elemento įsisavinti negali. Tad pavasarinis purškimas su fosforo turinčiomis trąšomis yra vienas iš efektyviausių būdų, kaip suaktyvinti augalus ir padėti jiems sustiprėti. Nesuformavus geros šaknų sistemos ankstyvaisiais augimo tarpsniais galima prarasti nemažą derliaus dalį – augalai mažiau įsisavins maisto medžiagų, bus labiau pažeidžiami sausros periodu, sunkiau augs ir mažiau formuos derlių.

v
pav.2 Lapai su violetiniu atspalviu parodo, kad augalas negali tuo metu įsisavinti fosforo per šaknis.

2. Azotas – augimo skatinimas ir vegetacijos pradžia

Azotas yra svarbiausias elementas, skatinantis augalų vegetaciją, nes jis yra pagrindinė baltymų ir chlorofilo sudedamoji dalis. Tai reiškia, kad azotas yra būtinas ne tik augalų augimui, bet ir jų gebėjimui atlikti fotosintezę ir gaminti energiją.

Pavasarį, kai augalai intensyviai vystosi (pav.3) azoto trūkumas gali sulėtinti jų augimą ir sumažinti derlių.

pav.3 Augalų vegetacijos pradžia, kai dirvožemio temperatūra yra didesnė nei +5°C.
pav.3 Augalų vegetacijos pradžia, kai dirvožemio temperatūra yra didesnė nei +5°C.

 

3. Amino rūgštys – augalų atsigavimo pagreitinimas

Amino rūgštys yra organinės medžiagos, kurios vaidina svarbų vaidmenį augalų augimo procese. Jos yra baltymų sudedamosios dalys ir turi tiesioginį poveikį augalų metabolizmui.

Pavasarį, kai augalai po žiemos pereina į aktyvią augimo fazę, amino rūgštys padeda jiems greičiau atsistatyti, regeneruoti po žiemos streso ir pradėti produktyvų augimą.

Purškiant augalus amino rūgštimis, galima stimuliuoti jų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms ir skatinti greitesnį naujų šaknų formavimą. Amino rūgštys taip pat padeda augalams geriau pasisavinti maisto medžiagas iš dirvožemio, todėl jos yra labai naudingos pavasarį.

4. Huminių rūgščių nauda augalų gaivinimui

Huminių rūgščių vaidmuo yra ypatingas, nes jos gerina dirvožemio struktūrą ir skatina maisto medžiagų pasisavinimą. Šios rūgštys padeda pagerinti šaknų augimą ir stiprinti jų gebėjimą pasisavinti vandenį bei maisto medžiagas iš dirvožemio.

Pavasarį, kai augalai pradeda augti po žiemos, huminės rūgštys padeda suaktyvinti šaknų sistemos veiklą, pagerindamos dirvožemio struktūrą. Jos didina mikroorganizmų aktyvumą, o tai leidžia augalams geriau pasisavinti maisto medžiagas ir vandenį. Be to, huminės rūgštys gerina dirvožemio aeraciją, padėdamos šaknims gauti daugiau deguonies, o tai skatina jų stiprėjimą ir greitesnį vystymąsi, kas ypač svarbu pirmaisiais augimo tarpsniais.

Kartu su kitomis maisto medžiagomis, kaip fosforas ir azotas, huminės rūgštys užtikrina optimalias sąlygas sveikam augimui ir derliui.

5. Mikroelementai – nedidelės, bet būtinos medžiagos augalų sveikatai

Nors mikroelementų kiekis augaluose yra mažesnis nei pagrindinių maisto medžiagų, tačiau jų svarba augalų sveikatai ir produktyvumui yra ypatingai didelė. Pavasarį, kai augalai pradeda aktyviai augti ir atsigauti po žiemos, mikroelementų trūkumas gali rimtai sutrikdyti jų augimą ir šaknų formavimąsi. Dėl mikroelementų trūkumo neretai lapai pradeda gelsti, džiūti, tad sumažėja fotosintezės plotas. Silpni augalai tampa mažiau atsparūs ligoms ir kenkėjams.

Mikroelementai, tokie kaip cinkas, manganas, geležis, molibdenas, atlieka įvairias funkcijas augaluose. Šie elementai dalyvauja svarbiose biocheminėse reakcijose, tokiuose procesuose kaip fotosintezė, ląstelių sienelių formavimas, hormonų sintezė ir kitose gyvybinėse funkcijose. Pavyzdžiui, manganas ir cinkas yra svarbūs fermentų aktyvumui, kurie padeda augalams efektyviau pasisavinti maisto medžiagas, o boras yra atsakingas už ląstelių dalijimąsi ir šaknų augimą (pav. 4).

Pavasarį augalų gaivinimas po žiemos ir naujų šaknų formavimas yra būtinas, norint užtikrinti sveiką ir produktyvų augimą viso sezono metu. Fosforas, azotas, amino rūgštys ir huminės rūgštys atlieka svarbų vaidmenį šiuose procesuose, padedant augalams greitai atsigauti, sustiprinti šaknis ir pradėti aktyvią vegetaciją. Ūkininkams rekomenduojame atidžiai stebėti augalų poreikius ir užtikrinti, kad jų mityba būtų subalansuota, naudojant tinkamas trąšas ir purškimo metodus. Tai padės pasiekti geresnį derlių ir sveikus augalus viso sezono metu.

pav.4 Augalai nejaučiantys maisto medžiagų ir mikroelementų trūkumo yra stipresni ir labiau atsparūs ligoms bei kenkėjams.
pav.4 Augalai nejaučiantys maisto medžiagų ir mikroelementų trūkumo yra stipresni ir labiau atsparūs ligoms bei kenkėjams.

 

Plačiau apie aukščiau minėtus elementus ir jų naudą augalams galite skaityti jiems skirtuose straipsniuose www.rovensanext.lt

Kaip mes galime Jums padėti:

Siūlome sprendimus, skirtus tenkinti pasėlių poreikius nuo sėklos iki lentynos.

Pagal produktų kategoriją

Žemės ūkio Biomityba

Žemės ūkio adjuvantai (PAM) ir korektoriai

Pagal augintojo poreikius

Pagerinkite dirvožemio, vandens ir produktų naudojimą

Geresnė pasėlių kokybė

Abiotinio streso mažinimas

Natūralaus augalų ciklo skatinimas

Tvarus pasėlių maitinimas

Let's grow together

Mes padėsime jums paspartinti perėjimą prie žaliojo ūkininkavimo. Mes siūlome didelę vietinę patirtį ir pasaulinę techninę pagalbą.

"*" indicates required fields

Vardas:*