Mikroelementai
Mikroelementai – tai mažais kiekiais dirvožemyje esantys mineralai, kurie yra būtini augalų augimui ir vystymuisi. Tarp šių mikroelementų galima išskirti tokius svarbius elementus kaip geležis (Fe), cinkas (Zn),varis (Cu), manganas (Mn), boras (B), molibdenas (Mo) ir kiti. Nors jų reikia nedideliais kiekiais ir tam tikrais augalų augimo tarpsniais, jie atlieka esminį vaidmenį
augalų fiziologinėse ir biocheminėse funkcijose, įskaitant fotosintezę, medžiagų apykaitą ir genetinę medžiagą (užtikrina DNR stabilumą ir tikslumą bei gerą replikavimą).
Vienas iš iššūkių, su kuriais susiduria augalai – tai chemiškai nepasiekiami dirvožemyje esantys mikroelementai. Dėl nepalankių dirvožemio sąlygų pavyzdžiui, per didelio pH, drėgmės trūkumo ar žemos temperatūros, mikroelementai gali tapti „neaktyvūs” arba prastai įsisavinami augalų šaknų sistemos. Šiuo atžvilgiu chelatiniai mikroelementai atlieka labai svarbų vaidmenį.
Chelatai yra organinės molekulės, kurios turi gebėjimą „apglėbti“ metalo jonus ir sudaryti kompleksus (pav. 1), kurie padeda mikroelementams tapti labiau prieinamiems augalams.
Tai leidžia augalams geriau įsisavinti būtinas maisto medžiagas, net ir esant nepalankioms sąlygoms dirvožemyje. Chelatiniai mikroelementai, kaip specialūs trąšų priedai, yra ypač vertingi augalininkystėje, kaip produktai, užtikrinantys geresnį augalų mitybos balansą ir geresnį derlių.
Mikroelementai žemės ūkyje yra naudojami įvairiomis formomis, siekiant užtikrinti augalų mitybos pusiausvyrą ir optimizuoti jų augimą. Skirtingos mikroelementų formos turi savo privalumų ir trūkumų, atsižvelgiant į augalų poreikius, dirvožemio sąlygas ir auginamas kultūras.
1. Chelatiniai mikroelementai
Forma: chelatiniai mikroelementai yra metalų jonai, kurie susijungę su organinėmis molekulėmis (chelatinėmis medžiagomis). Tai dažniausiai naudojama forma trąšose, siekiant pagerinti mikroelementų pasiekiamumą augalams.
Privalumai
Gerai įsisavinami augalų: Chelatiniai junginiai stabilizuoja mikroelementus ir apsaugo juos nuo neigiamų dirvožemio ar oro sąlygų (pvz., pH pokyčių, mažas saulės intensyvumas ir kt.), nedegina augalų (saugūs naudoti), todėl augalai gali juos lengvai pasisavinti.
Efektyvumas: Efektyvesni nei tradicinės mineralinės trąšos, nes jie yra stabilūs ir mažiau linkę sudaryti nuosėdas purškiamame tirpale (chelatinis agentas apsaugo metalo joną nuo sąveikos su kitomis veikliosiomis medžiagomis). Chelatiniai mikroelementai galimi naudoti ir per šaknis – nereguoja su dirvožemyje esančiais junginiais, pvz., fosfatais, kurie gali sumažinti mikroelementų prieinamumą.
Mažesnė rizika perdozavimui: Dėl labai gero pasisavinamumo ir mažų normų išvengiama fitotoksinio poveikio augalams. Yra saugūs naudoti. Lyginant su druskiniais mikroelementais, chelatinių produktų reikia 4-6 kartus mažesnio kiekio, kad pasiekti tą patį rezultatą.
Tirpumas: Ypač gerai tirpstančios trąšos, lengvai maišomos ir daugiau komponentų sudarančiuose purškiamuosiuose mišiniuose (pav. 2).
Poveikio trukmė: Ilgai ir greitai veikiančios trąšos.
Trūkumai
Chelatų skilimas: Kai kurie chelatiniai junginiai gali prarasti savo stabilumą, kai purškiamo tirpalo pH yra labai rūgštinis arba šarminis (pH iki 4 ir nuo pH 9), dėl ko sumažėja jų efektyvumas. Norint išvengti šių problemų, reikia tinkamai reguliuoti pH ir pasirinkti chelatinius junginius, kurie tinka konkrečioms dirvožemio sąlygoms bei tręšimo technologijoms.
Kaina: Chelatinės trąšos dažnai yra brangesnės nei tradicinės, nes jų gamybos procesas yra sudėtingesnis.
2. Mineraliniai mikroelementai
Forma: dažnai mikroelementai yra naudojami ne tik kaip grynieji metalai, bet ir druskos pavidalu. Populiariausios yra: geležies, cinko, mangano, vario sulfatai ar vario citratai, borakso rūgštis (boras), natrio molibdenato druska.
Privalumai
Paprastas naudojimas: Jie paprastai būna lengvai įterpiami į dirvožemį ar naudojami laistymo sistemose.
Maža kaina: Paprastos mineralinės trąšos dažnai yra pigesnės už chelatinius junginius, todėl jos yra plačiai naudojamos žemės ūkyje.
Greitas poveikis: Sulfatai veikia gan greitai, bet jų poveikis yra trumpesnis.
Trūkumai
Priklausomybė nuo dirvožemio sąlygų: Mineraliniai mikroelementai gali būti nesuderinami su kai kuriomis dirvožemio sąlygomis, pavyzdžiui, labai šarminiais dirvožemiais, kuriuose kai kurie metalai nusėda arba tampa nepasiekiami augalams (pav. 3).
Toksinis poveikis: Didelis mikroelementų perteklius gali būti toksiškas augalams, nes per didelis kai kurių metalų (pvz., vario) kiekis gali užblokuoti augalų medžiagų apykaitą.
Nudeginimai: Kai kurias mikroelementines druskas geriausia naudoti vienas, nes jos gali greitai nudeginti augalus, o tai papildomos išlaidos augalų gaivinimui.
Druskų kaupimasis: Ilgalaikis druskų naudojimas gali sukelti jų kaupimąsi dirvožemyje. Dėl to gali susidaryti natrio druskų sankaupos, kurios trukdo šaknims efektyviai pasisavinti vandens ir maisto medžiagas, taip sukeliamas augalų šaknų pažeidimas.
Nuosėdų susidarymas ir tirpumas: Sunkiau tirpsta vandenyje ir gali sudaryti nuosėdas, jei purškimui naudojamas didelis kiekis produktų (nesunkiai jungiasi su kitomis veikliosiomis medžiagomis).
Poveikio trukmė: Poveikis augalams yra gana trumpalaikis, tad norint gero efekto, reikia dažniau kartoti purškimus.
3. Organiniai mikroelementai (organinės trąšos)
Forma: tai mikroelementai, esantys organinėse trąšose, dažnai kaip chelatinių junginių dalis, tačiau jie paprastai gaunami iš natūralių šaltinių, tokių kaip kompostas, mėšlas ar įvairūs biologiškai aktyvūs preparatai.
Privalumai
Ilgalaikis poveikis: Organinės trąšos ilgainiui pagerina dirvožemio struktūrą ir biologinį aktyvumą, kas gali suaktyvinti mikroelementų pasisavinimą iš dirvožemio.
Apsauga nuo išplovimo: Organinės trąšos mažina mikroelementų praradimą po didelio kritulių kiekio, nes jie yra labiau susiję su organinėmis medžiagomis ir todėl yra mažiau linkę išsiplauti į giluminius sluoksnius.
Aplinkai draugiškos: Naudojant organines trąšas, dažnai mažinamas dirvožemio ir vandens užteršimas, lyginant su mineralinėmis.
Trūkumai
Lėtas poveikis: Mikroelementai organinėse trąšose dažnai yra pasisavinami lėčiau, nes pirmiausia reikia, kad organinė medžiaga suskaidytų ir atpalaiduotų maisto medžiagas.
Nenuoseklumas: Mikroelementų kiekis organinėse trąšose gali būti nepastovus, todėl sunku tiksliai reguliuoti jų kiekį, pagal augalų poreikius.
Paskleidimas ant dirvos: Dažniausiai organinės medžiagos yra skleidžiamos prieš augalų sėją arba esant nedideliems augalams. Vėliau, išryškėjus mikroelementų trūkumui, su tokiomis trąšomis korekcija yra sudėtinga.
4. Vandens tirpalai (skystos trąšos)
Forma: mikroelementai gali būti naudojami ir kaip skysti tirpalai, kurie sumaišomi su vandeniu ir purškiami ant augalų arba naudojami laistymo sistemose.
Privalumai
Greitas poveikis: Skystos trąšos greitai pasiekia augalus ir yra lengvai įsisavinamos.
Paprastas naudojimas: Trąšos jau yra skystame pavidale ir nebereikia jų tirpinti.
Trūkumai
Rizika perdozuoti: Dėl didelės koncentracijos gali būti sunku tiksliai panaudoti mikroelementų kiekį, kas gali sukelti augalų pažeidimus ar toksiškumą.
Greitas išplovimas: Skystos trąšos gali lengvai išsiplauti esant stipriam lietui arba netinkamoms laistymo sąlygoms.
Pakuočių kiekis: Naudojant skystas trąšas, dėl didesnių naudojimo normų, lieka ir didesnis plastikinių pakuočių kiekis.
Rovensa Next gaminami chelatai yra pilnai chelatizuoti (100%).
Produktai yra mikrogranulių pavidalu, kurios labai gerai tirpsta vandenyje ir yra stabilūs plačiame pH intervale. Asortimente esantys chelatiniai mikroelementai yra vieno metalo arba mišiniai, kas leidžia aprūpinti reikiamu mikroelementų kiekiu visas auginamas kultūras.
Tradecorp Zn – cinko EDTA chelatinės trąšos, kurios ypač reikalingos javams, kukurūzams, bulvėms, daržovėms, sodams. Puikiai tinka ankštinėms kultūroms, sustiprina jų imuninę sistemą, sumažina ligų riziką (pvz., pupose – šokoladinė dėmėtligė). Naudojimo norma 0,5-2,0 kg/ha.
Tradecorp Mn – mangano EDTA chelatinės trąšos, kurios puikiai sumažins mangano trūkumą javams, rapsams, bulvėms, cukriniams runkeliams, burokėliams, ankštiniams ir kt. augalams. Manganas nėra mobilus augaluose, todėl rekomenduojama jį naudoti mažesnėmis normomis, tačiau dažniau. Naudojimo norma 0,5-3,0 kg/ha.
Tradecorp Zn-Mn – tai EDTA chelatinės mangano ir cinko trąšos, kurias tinka naudoti javuose, kukurūzuose, daržovėse, bulvėse, svogūnuose. Naudojimo norma 0,5-2,0 kg/ha.
Tradecorp Cu – vario EDTA chelatinės trąšos, kurios lengvai tirpsta ir yra saugios naudoti su daugeliu AAP. Naudojimo norma 0,5-2,5 kg/ha, atsižvelgiant į augalų dydį ir panaudojimo laiką.
Ultraferro – geležies EDDHA chelatinės trąšos, kurios puikiai mažina geležies trūkumą visuose augaluose, ypač daržovėse, gėlėse, uogose ir soduose. Naudojimo norma laistant 1,0-1,5 kg/ha 1000 l vandens soduose ar uogynuose, arba 10-30 kg/ha daržovėms per vieną laistymą (naudojant 1,0-2,0 kg/ha 1000 l vandens).
Tradecorp AZ – chelatinių EDTA mikroelementų mišinys, kurį galima naudoti visiems augalams. Naudojimo norma 0,5-2,0 kg/ha.